
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Switching Diode |
| Current Rating | 6 A |
| Forward Current | 6 A |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Power Dissipation | 50 W |
| Reverse Recovery Time | 60 ns |
| Average Rectified Current | 6 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 60 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 60 A |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 60 A |
| Reverse Current | 100 µA |
| Recovery Time | 60 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
